Ból nerek po tłustych posiłkach

Właśnie skończyłeś tłusty posiłek ze wszystkimi swoimi ulubionymi potrawami – smażonym kurczakiem, frytkami, chipsami ziemniaczanymi i pizzą. Po zakończeniu posiłku możesz poczuć coś więcej niż pełny żołądek: może również wystąpić ból nerek lub ból w dolnej części pleców. Chociaż nie zawsze jest to objaw czegoś poważniejszego, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że ból nerek nie wymaga natychmiastowego leczenia.

 

Posiłki wysokotłuszczowe i twoje ciało

Twój lekarz może zalecić redukcję tłuszczu, jeśli masz skłonność do niestrawności lub zgagi związanej z tłustymi pokarmami. Jedzenie wysokotłuszczowego posiłku może powodować wiele objawów z powodu nieefektywnego trawienia tłuszczów. Twoje ciało potrzebuje żółci do trawienia tłuszczów, które muszą zostać przeniesione z wątroby lub pęcherzyka żółciowego, aby dotrzeć do żołądka. Proces ten może być powolny, ponieważ żółć musi podróżować. W międzyczasie możesz odczuwać skurcze lub uczucie pełności lub dyskomfortu, ponieważ tłusty posiłek siedzi w żołądku i czeka na trawienie.

 

Przesunięty ból

Po zakończeniu tłustego posiłku i odczuciu bólu nerek może to być bardziej związane z niestrawnością i dolegliwościami brzusznymi, a mniej z zaburzeniami czynności nerek. Na przykład spożywanie tłustego posiłku może powodować niestrawność, z objawami obejmującymi uczucie pełności, nudności, wzdęcia lub ból w dowolnym miejscu od pępka do mostka. Nerki spoczywają na plecach tuż pod klatką piersiową, co oznacza, że ​​znajdują się w tym samym obszarze, w którym niestrawność może powodować objawy. Chociaż niekoniecznie jest to poważny problem, niestrawność może wskazywać na potrzebę zmniejszenia ilości tłuszczu w diecie, aby złagodzić bolesne objawy w nerkach lub brzuchu.

Wysokobiałkowe, wysokotłuszczowe posiłki

Jeśli tłusty posiłek składa się z wysokobiałkowego pokarmu, takiego jak stek, może to z czasem prowadzić do bólu nerek. Twoje nerki są odpowiedzialne za filtrowanie odpadów powstających w wyniku rozpadu białka. Z biegiem czasu jedzenie wysokotłuszczowych, wysokobiałkowych posiłków może wpływać na czynność nerek. Jeśli masz już upośledzoną czynność nerek, taką jak choroba nerek, spożywanie tłustych, wysokobiałkowych pokarmów może pogorszyć istniejący problem i przyczynić się do bólu nerek.

 

Odwiedź swojego lekarza

Doświadczenie niektórych objawów wraz z bólem nerek po zjedzeniu tłustego posiłku może sygnalizować potrzebę natychmiastowej pomocy lekarskiej. Objawy te obejmują wymioty, krew w kale lub moczu, trudności w oddychaniu, sztywność brzucha lub ból między łopatkami. Nawet jeśli nie występują poważne objawy, porozmawiaj z lekarzem, jeśli ból utrzymuje się przez 24 do 48 godzin.